.
دوشنبه 20 آذر 1402.
امروز
الإثنين 29 جماد أول 1445.
برابر است با
Dec 11 2023.
تاریخ میلادی :

آداب ورسوم

برخی مراسمات  قدیمی دونا:

1- تیرما13شو

مرسوم بود که بچه های محل جوراب به دست به خونه های همسایه می رفتند وآن را به داخل خانه پرت می کردند وصاحب خانه آن را از تنقلات یا میوه یا کشمش پر می کرد وبه آنها بر میگرداند

2-خرمن سری

کشاورزی که محصولش را خرمن میکرد (جووگندم وعدس )بچه های محل می رفتند ضمن خدا قوت گویی ،کشاورز مقداری از آن محصول را به عنوان هدیه به آنها میداد .بچه ها نیز آن را به مغازه محل تحویل میدادند ودرازای آن خوراکی وتنقلات و.....دریافت میکردند

3-سیوبوم کری

زمانی که یکی از اهالی محل ،بنایی را می ساخت (منزل یا اصطبل)کل مردان محل یا فامیلهابرای پوشاندن سقف بنا بصورت کمکی به امدادش می رفتند ومنزل یا اصطبلش رامسقف میکردند.

4-گالش سری

هر دامداری که روز اول گاوش  را به صحرا می فرستاد یه انعامی به گالش(گاوچران ) میداد وشبهای جمعه شیر گاوها متعلق به گالش بود.

5-ساعت گیری

برای شروع هر کاری مثل شروع کشاورزی در بهار یا فرستادن دام برا ی اولین بار به صحراو....، به تقویم نجومی رجوع می کردند وبا ساعات مثبت وخارج از قمر در عقرب کار را شروع می کردند.

6-سال مج

درموقع تحویل سال یکی از افراد خانواده که قدمش خوش یوم بود با آینه وقرآن وآب به خارج ازمنزل می رفت (بیشتر میرفت در مسجد نمازوقرآن میخواند)وبعد از تحویل سال وارد منزل می شد و دست خود را در آب فرو میبرد و آن را بصورت قطراتی در فضای منزل پخش میکرد  وسپس با اعضای منزل روبوسی میکرد وبا این کار سال جدید را شروع میکردند .

7-رسن سری

وقتی دامدار محل ،حیوانی (گاو یا گوسفند یا قاطریا ..)را می فروخت ،معمولا خریدار علاوه بر قیمت آن حیوان یه مبلغ کمی تحت عنوان رسن سری که همان انعام میباشد ، به بچه ی فروشنده می داد.

8-کایر

کلیه مردان محل باهم در روز خاصی به منظور کمک کردن (برای درو  ) به کدخدا  یا روحانی یا بزرگ محل ودر این اواخر  برای پدر شهید  (بدون دریافت کارمزد)کار می کردند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نقشه آنلاین

حاضرین در سایت

ما 2 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تصویر تصادفی